Kontakt 603-753-607
 • Błędy w pielęgnacji i użytkowaniu podłóg

  Podłoga drewniana cieszy oczy i nadaje uroku każdemu pomieszczeniu. Chodzimy po niej co dnia, jest więc narażona na różnego rodzaju uszkodzenia i zarysowania. Nawet najlepszej jakości podłogi zużywają się, dlatego warto przestrzegać kilku podstawowych zasad w celu wydłużenia ich żywotności. Jakich błędów nie popełniać?

  Aby podłoga drewniana służyła nam w doskonałym stanie przez długi czas, warto o nią zadbać już w momencie zakupu i układania. Korzystajmy z produktów sprawdzonych producentów i usług renomowanych, profesjonalnych firm parkieciarskich. Źle położona podłoga, nawet nowa, nie wygląda dobrze.

  Zakazane wysokie obcasy

  Natomiast gdy mamy już podłogę położoną, jej dalszy żywot zależy od nas. Jednym z częstych grzechów, popełnianych przez użytkowników podłóg jest chodzenie po nich w twardych butach, szczególnie w szpilkach, które powodują nieładne zarysowania. Co więcej, na butach nanosimy też piasek i kurz, które mogą powodować ścieranie się desek. Tak powstałe zmiany są nieodwracalne, a jedynym sposobem ich pozbycia się jest cyklinowanie podłogi.

  Po domowych podłogach trzeba więc chodzić w miękkim obuwiu, które nie będzie stanowiło zagrożenia dla desek podłogowych. Zwracajmy na to uwagę szczególnie w pomieszczeniach, w których na podłodze leży niezbyt twarde drewno (często kładzie się je np. w sypialni czy pokoju dla gości, który jest rzadko użytkowany).

  Stop silikonom

  Błędy popełniamy też podczas codziennej pielęgnacji. Chcąc jak najlepiej, kupujemy typowe pasty do podłóg na bazie silikonów - tymczasem ich stosowanie może utrudnić późniejszą renowację parkietu. Najlepsze dla drewna jest zmywanie wilgotną szmatką, zamoczoną w wodzie z dodatkiem płynu pielęgnacyjnego. Preparat taki powinien być łagodny i delikatny, im więcej detergentów, tym gorzej dla drewna.

  Przesuwaj na podkładkach

  Kolejnym nagminnym błędem jest stawianie na drewnianej podłodze ciężkich mebli, które niszczą parkiet lub, co gorsze, przesuwanie ich. W takim przypadku nawet najtrwalsza podłoga nie wytrzyma - powstaną głębokie zarysowania, których nie da się usunąć. Zamiast stawiać szafy, stoły czy krzesła bezpośrednio na podłodze, warto przykleić na nogach mebli filcowe podkładki, które ochronią drewno podłogowe.

  By pazury nie drapały

  Nie tylko meble mogą spowodować nieładne zarysowania. Brzydkie zadrapania powodują pazurki naszych domowych czworonogów. Psy i koty wędrują po podłodze nieustannie i właściwie nie ma sposobu, żeby tego uniknąć. Jeśli nie mamy serca zamykać ich w jednym pomieszczeniu, chroniąc salon i inne pomieszczenia reprezentacyjne, zadbajmy o to, by pazury były zawsze krótko przycięte. 

  Regularnie wietrz

  Użytkownicy podłóg rzadko zdają sobie sprawę, że dla dobrego tanu podłóg niezbędna jest także właściwa temperatura i wilgotność w pomieszczeniu. Nie może być ani za sucho, ani zbyt wilgotno. Optymalne warunki to 18-22 stopnie temperatury i wilgotność na poziomie 45-60 procent. Warto też regularnie wietrzyć pomieszczenie, zapewniając stały dopływ świeżego powietrza.

  Stosowanie się do powyższych zaleceń znacznie wydłuża żywotność drewnianych podłóg i zmniejsza ryzyko późniejszych prac renowacyjnych.