Kontakt 603-753-607
 • Podłoga wykończona, czyli jak wybrać listwy przypodłogowe

  Idealnie wykończona podłoga powinna mieć listwy przypodłogowe. Muszą być one dobrze dobrane pod względem wielkości, kształtu i materiału i dobrze komponować się z charakterem wnętrza. Wtedy wraz z podłogą stworzą kompozycyjną całość.

  Po położeniu podłogi, pomiędzy nią a ścianą pozostaje niewielka wolna przestrzeń. Nie jest to wynik złej roboty fachowca czy błędnego wymierzenia potrzebnych desek czy paneli. Ta wolna przestrzeń do szczelina dylatacyjna, która zapewnia prawidłową pracę podłogi. Deski i panele mogą bowiem zmieniać swoją objętość w zależności od wahań temperatury czy wilgotności. Szczeliny dylatacyjne są więc potrzebne, ale niezbyt estetyczne, dlatego warto je umiejętnie zamaskować. I to jest właśnie zadanie dla listew przypodłogowych. Jeśli je umiejętnie dobierzemy, będą nie tylko funkcjonalnym elementem wykończenia, ale też elegancką ozdobą wnętrza.

  Dopasowane do podłogi

  Wybór listew jest praktycznie nieograniczony: mogą być praktycznie w każdym kolorze, wykonane z drewna, aluminium czy tworzyw sztucznych. Jednak pomimo szerokiej gamy materiałów, nadal najpopularniejsze są listwy przypodłogowe wykonane z drewna lub PCW.

  Choć listwy przypodłogowe to jedynie element wykończenia, bardzo często od nich zależy wygląd naszej podłogi. To właśnie listwy tworzą granicę między ścianą a podłogą. Sprawdzonym od lat sposobem jest wybieranie listew wykonanych z takiego samego drewna, jak podłoga.

  Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie w spokojnych i stonowanych wnętrzach. Listwy impregnuje się wtedy tym samym środkiem, co deski podłogowe (lakierem lub olejem), dzięki czemu listwy z podłogą tworzą jednolitą całość.

  Niestety, nie w każdym pomieszczeniu drewniane listwy się sprawdzą. We wnętrzach narażonych na działanie wilgoci listwy mogą się nieestetycznie odkształcać. Dlatego dobrą alternatywą do drewna jest wybór listew wykonanych z materiału drewnopochodnego. Jeśli planujemy wybrać listwy idealnie w kolorze podłogi, warto kupić je u tego samego producenta, u którego nabyliśmy deski czy panele.

  Listwy jako element ozdobny

  Architekci i projektanci nowoczesnych wnętrz stawiają na elegancję i kontrasty. Dlatego coraz częściej listwy przypodłogowe są w zupełnie innych barwach niż materiał na podłodze. W przypadku jasnej podłogi doskonale sprawdzą się ciemne, prawie czarne listwy. Dzięki nim zostanie mocno podkreślona granica między ścianą a podłogą.

  Efekt będzie szczególnie widoczny, gdy listwa będzie kontrastowała zarówno z kolorem desek na podłodze, jak i farby na ścianie. Można też wybrać kolor i stylistykę listwy zgodnie z kolorystyką wnętrza. Jeśli mamy ciemne okna czy meble, warto w tym samym odcieniu dobrać listwy.

  Z klamrami lub bez

  Jak prawidłowo zamontować listwy przypodłogowe? Jeśli branża budowlana jest dla nas czarną magią, warto zlecić to fachowcom, którzy oferują profesjonalne usługi parkieciarskie. Jednak przy odrobinie determinacji i umiejętności można położyć listwy samodzielnie. Sposób montażu jest uzależniony od rodzaju listwy.

  Listwy klamrowe, jak sama nazwa wskazuje, wyposażone są w specjalne klamry – mocuje się je najpierw do ściany, a następnie nakłada na nie listwy. Jednak dużo wygodniejsze są nowoczesne listwy bezklamrowe, które mocuje się do ściany za pomocą kołków.