Kontakt 603-753-607
 • Podłoga jak nowa dzięki pielęgnacji

  Nowa podłoga zawsze prezentuje się efektownie. Jednak, aby tak samo wyglądała po latach użytkowania, wymaga odpowiedniego traktowania i pielęgnacji. Sposób postępowania zależy od rodzaju materiału podłogowego i jego wykończenia.

  Jeśli mamy świeżo położoną podłogę, nie powinniśmy jej myć przez pierwszy miesiąc. Niewskazane jest też pastowanie i nabłyszczanie. Wystarczy zamiatać i wycierać na sucho.

  Podczas dalszej pielęgnacji musimy pamiętać o tym, że podłoga w zależności od tego, czym jest pokryta, wymaga innych sposobów mycia i sprzątania.

  Podłogi olejowane

  Popularnym sposobem utrwalania podłogi jest olejowanie. Dzięki niemu podłoga jest mniej śliska, przyjemna w dotyku i zatrzymuje stosunkowo niewiele kurzu. Jest też praktyczna – nie widać na niej drobnych rys czy zadrapań. Podłogi olejowane świetnie sprawdzają się w miejscach o dużym natężeniu ruchu oraz w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci (kuchnia, łazienka).

  O wygląd podłogi olejowanej warto zadbać już od samego początku. Brud, kurz i drobiny piasku usuwamy miękką szczotką. Można też użyć płaskiego mopa, pod warunkiem, że będzie bardzo dobrze wykręcony. Trzeba też zaopatrzyć się w specjalne, delikatne preparaty, przeznaczone do pielęgnacji tego rodzaju podłóg, m.in. oleje i specjalne mydła. Źle dobrany płyn, choćby najlepiej reklamowany, może przynieść więcej szkód niż korzyści – zetrze się powłoka ochronna i podłoga będzie narażona na dużo większe zniszczenia.

  Właściwie dobrane preparaty, używane w odpowiednich ilościach tworzą na olejowanej podłodze delikatną warstwę ochronną. Jednym z ich składników jest bowiem wosk, który stanowi barierę przeciwko wnikaniu brudu i drobinek piasku w podłogę.

  Aby podłoga drewniana nieustannie zachwycała wyglądem, co najmniej raz w roku trzeba ją pokryć specjalnym olejem, który ją dodatkowo wzmacnia i konserwuje.

  Podłogi lakierowane

  Alternatywą do olejowania jest lakierowanie podłóg. Parkiet pokryty lakierem wymaga nieco innej pielęgnacji niż olejowany. Podłogę należy myć wilgotną ściereczką lub dobrze wyciśniętym mopem. Po kilku miesiącach użytkowania, szczególnie w mocno eksploatowanych pomieszczeniach, lakierowana podłoga zaczyna matowieć i nie wygląda ciekawie. Jednak wystarczy użyć specjalnego lakieru, który odświeży powierzchnię i prawi, że będzie wyglądała jak nowa. Są też specjalne preparaty, dzięki którym można zamaskować drobne zarysowania.

  Nie jest natomiast dobrym pomysłem pielęgnowanie podłogi lakierowanej woskiem. Takie połączenie sprawia, że powierzchnia jest śliska i stanowi zagrożenie dla użytkowników. Co więcej, jeśli pokryjemy podłogę woskiem, utrudnimy sobie późniejsze jej lakierowanie.

  Panele podłogowe

  Coraz częściej zamiast drewna decydujemy się kłaść na podłogi panele laminowane. Ą to materiały drewnopochodne, wykonane z tworzyw sztucznych. Ich pielęgnacja też musi być systematyczna, gdyż panele mocno się elektryzują i silniej przyciągają kurz. Podłogę trzeba więc często zmywać, ewentualnie kupić specjalne preparaty, które ograniczą osadzanie się kurzu. Aby panele dobrze się prezentowały, nie wystarczy jedynie zmywanie. Warto stosować środki nabłyszczające, dzięki którym podłoga lśni jak nowa i wygląda jak gładka, nieskazitelna tafla. Specyfiki te mają też znaczenie praktyczne – tworzą warstwę ochronną, która zabezpiecza podłogę przed wnikaniem drobinek kurzu czy piasku.